تاریخچه بسته بندی و صنعت کارتن سازی

تاريخچه بسته بندی و کارتن سازی

در ابتداي تمدن بشري، نياز به بسته بندي غذا نبوده است، چون انسانهاي اوليه براي به دست آوردن غذا از محلي به محل ديگر مي رفتند. اما هنگامي كه انسانها در پناهگاههاي دائمي سكني گزيدند ناچار شدند غذا را از محل هاي مختلف جمع آوري كنند و به محل سكونت خود انتقال دهند. اين نياز باعث شد كه اولين بسته بندي ها نظير كدوهاي خشك شده، صدف ها، پوست حيوانات و ديگر مواد طبيعي مورد استفاده قرارگيرد تا زماني كه انسان توانست ظرف هاي سفاليني بسازد كه به آب و آتش مقاوم بودند. ايرانيان، مصريان، فينقي ها و روميان همواره از ظروف سفالي رنگي و تزيين شده براي تجارت و حمل و نقل محصولات خود استفاده مي كردند. سابقه صادرات درايران در صندوق هاي چوبي و يا گوني كنفي و به خصوص خرماي مرغوب ايران در بسته هاي حصيري يا پيت هاي حلبي صادر مي شد كه مورد استقبال كشورهاي پيشرفته نبود. هم اكنون در موزه شركت شيشه سازي كورنيك، ظرف شيشه اي قالب گيري شده اي موجود است كه با عنوان يكي از اولين ظرف ها و بسته بندي هاي قالب گيري شده ساخته مي شود. اين اثر كه با نام ايرانيان ثبت شده نشان مي دهد كه آنان از اولين بنيانگذاران تكنولوژي بسته بندي در آن دوران بوده اند اما هم اكنون در حالي كه ديگر كشورها، كالاهاي مصرفي شان را در ظروف و بسته بندي هاي فوق العاده شكيل و مشتري پسند روانه بازارهاي جهاني مي كنند، صنعت بسته بندي ايران در حد روش سنتي انتقال به بازار باقي مانده است و از طرفي ديگر با شروع انقلاب صنعتي و تحول در نظام توليد و تبادل ايجاد شده، علوم جديد جهان بسته بندي را به خدمت اقتصاد درآورد. صنعت كارتن سازي كشور با مشكلات بي شماري از قبيل تهيه مواد اوليه مناسب، فقدان فناوري روز دنيا در جهت ارائه محصولات با كيفيت و ارزان و تنوع توليد جهت انجام هرگونه سفارشي،عدم استانداردهاي كيفي مناسب در بسته بندي و… روبه روست . هرچه پيش رويم شرايط بازار رقابتي تنگاتنگ و نقش بسته بندي كالا نسبت به گذشته انكار ناپذيرتر مي شود و در اين شرايط عرصه براي كساني مهياست كه بتوانند خود را با شرايط سرمايه گذاري، كاهش هزينه ها، استفاده از مواد اوليه مناسب، رعايت الگوهاي مصرف، تنوع توليد با ماشين آلات جديد و… هماهنگ كنند.

بسته بندی کارتنی

کارتنکارتن یکی از متداول ترین روشها برای بسته بندی کالا می باشد، در این روش از نوعی محصول سلولزی که معمولا از اتصال ۳ یا ۵ ورق کاغذ ساخته می شود برای تهیه انواع جعبه ها استفاده میشود. محصولاتی که در صنعت کارتن سازی ایران تولید می گردد انواع مختلفی دارند که از جمله آن ها کارتن عادی، کارتن دایکاتی یا مدلدار، کارتن سوراخ دار، کارتن تلسکوپی، کارتن دسته دار، کارتن یک درب و کارتن بدون درب می باشند. برای تولید این محصولات ابتدا ورق کارتن از رول کاغذ تولید میگردد، در ادامه ورق کارتن به منظور حفاظت از محصول به شکل مناسب و متناسب با همان محصول به صورت باکس طراحی و ساخته شده و در انتها با توجه به سلیقه بازار و جهت معرفی محصول یا زیبایی و کاربردهای تبلیغاتی، به روشهای مختلف چاپ و رنگ آمیزی میگردد. بسته بندی مقوایی یا همان کارتن دارای مزیت هایی نظیر ارزان بودن و هزینه پایین حمل و نقل و انبارداری به دلیل وزن کم و ساختار سبک و قیمت مناسب مواد اولیه است. مقاومت مناسب در مقابل فشار و پارگی و ضربه در عین سبکی در صورت استفاده کردن از کاغذ مناسب و مواد افزودنی مناسب، عایق بودن در مقابل کاهش و افزایش دما، انعطاف پذیری و قابلیت شکل گیری به صورت اشکال مختلف هندسی، قابلیت چاپ پذیری و طراحی جذاب و استفاده در تبلیغات، امکان ایجاد تهویه هوا در کارتن ها با ایجاد حفره های مخصوص و از همه مهمتر مزیت های محیط زیستی و سالم بودن از ویژگی های این نوع بسته بندی می باشد.

نرم افزار یکپارچه ویژه کارتن سازی

با توجه به اینکه واحدهای صنعتی فعال در حوزه کارتن سازی و بسته بندی های سلولزی، به صورت معمول بعد از دریافت سفارش از مشتری و متناسب با نیاز و سلیقه وی اقدام به طراحی و ساخت محصول نهایی می کنند، این امر باعت ایجاد تعدد محصولات با اندازه ها و پارامترهای مختلف از قبیل جنس کاغذ و تعداد لایه ها و چاپ و غیره می شود، این موضوع موجب بروز پیچیدگی در صنعت کارتن سازی شده و همچنین اهمیت دریافت سفارشات و تحویل به موقع محصول به مشتری، الزام به استفاده از ابزارهای مدیریتی و کنترلی مانند نرم افزارهای ویژه کارتن سازی را بیشتر از سایر کسب و کارهای معمول کرده است.
بدیهی است که استفاده از ابزار مدیریتی و کنترلی مانند نرم افزار مناسب در راستای تامین و خرید مواد اولیه، کنترل موجودی انبار، کنترل گردش مالی، پروسه دریافت سفارشات و ثبت و طبقه بندی آنها به صورت مکانیزه و در ادامه امکان برنامه ریزی تولید، محاسبه مصرف مواد، استفاده بهینه از رول های کاغذ و ورق های کارتن با توجه به ابعاد سفارشات موجود و در نهایت ارسال سفارشات به خط تولید و تحویل به موقع محصول به مشتری مربوطه مزیت رقابتی زیادی در این صنعت ایجاد خواهد کرد. وجود خلا در ابزار مناسب سبب شد تا شرکت سایان پرداز بعد از مطالعه دقیق نیازمندی های این صنعت اقدام به سفارشی سازی بسته های نرم افزاری خود تحت عنوان نرم افزار یکپارچه ویژه کارتن سازی نماید. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این نرم افزار به این لینک مراجعه نمایید.